Εuro 2024: Μπέλιγχαμ και Κέιν... ξελάσπωσαν την Αγγλία (βίντεο)

Τα "τρία λιοντάρια" αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ από τη μαχητική Σλοβακία πήραν την πρίκριση για τους "8" στην παράταση και ανταμώνουν με την Ελβετία.
ΓΚΕΛΣΕΝΚΙΡΧΕΝ, ΓΕΡΜΑΝΙΑ - 30 ΙΟΥΝΙΟΥ: Ο Τζουντ Μπέλινγκχαμ της Αγγλίας πανηγυρίζει το γκολ του Χάρι Κέιν κατά τη διάρκεια του αγώνα της φάσης των 16 του UEFA EURO 2024 μεταξύ της Αγγλίας και της Σλοβακίας στην Arena AufSchalke στις 30 Ιουνίου 2024 στο Γκελζενκίρχεν της Γερμανίας. (Φωτογραφία: Qian Jun/MB Media/Getty Images)
Qian Jun/MB Media via Getty Images

Πρόκριση θρίλερ για την Αγγλία στα προημιτελικά του Εuro. Τα «τρία λιοντάρια» έχαναν ως το 90+5’ από τη Σλοβακία, έστειλαν το ματς στην παράταση με μαγικό γκολ του Μπέλινγκχαμ κι εκεί κέρδισαν με 2-1 και βρέθηκαν στα προημιτελικά. Κακή εικόνα των Άγγλων στο μεγαλύτερο διάστημα αλλά μίλησε στο τέλος η ποιότητα. Η Ελβετία ο επόμενος αντίπαλος της Αγγλίας.

Ο αγώνας

Στο 5’ ο Ντούντα εκτέλεσε το φάουλ αλλά ο Στρέλετς από κοντά δεν κατάφερε να βρει τέρμα με προβολή ενώ στο ίδιο λεπτό ο Χαράσλιν άνοιξε αριστερά στον Χάντσκο, εκείνος έκανε το γύρισμα και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Πίκφορντ.

Στο 10ο λεπτό ο Μπέλινγκχαμ άνοιξε αριστερά στον Τρίπιερ που από ιδανικό σημείο πλάσαρε πολύ άστοχα ενώ στο 12’ ο Χαράσλιν πάτησε περιοχή από αριστερά και πλάσαρε με το δεξί, η μπάλα κόντραρε και πέρασε από τον Πίκφορντ αλλά ο Τρίπιερ έσωσε σχεδόν στη γραμμή.

Στο 23’ μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Σλοβακίας, ο Κέιν έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ και στο 24’ ο Μέινου έπιασε όμορφο σουτ στην κίνηση από τα όρια της περιοχής αλλά αστόχησε για λίγο.

Και τελικά στο 25ο λεπτό ο Στρέλετς πέρασε όμορφη κάθετη στον Σραντς ο οποίος βρέθηκε φάτσα με τον Πίκφορντ και τον πλάσαρε για το 0-1. Η Σλοβακία κράτησε σχετικά εύκολα και χωρίς να απειληθεί στο υπόλοιπο του πρώτου μέρος και στο 50’ η Αγγλία βρήκε δίχτυα με τον Φόντεν αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Στο 52’ ο Κέιν έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Βάβρο και πέρασε ελάχιστα έξω ενώ στο 55’ μετά από λάθος στο κέντρο ο Στρέλετς είδε τον Πίκφορντ εκτός εστίας και τον πλάσαρε από τα 50 μέτρα αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω.

Στο 78’ ο Φόντεν εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά, ο Κέιν πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα έξυσε το δοκάρι των Σλοβάκων. Στο 81ο λεπτό ο Ράις έκανε το μακρινό σουτ και η μπάλα τράνταξε το δοκάρι ενώ στην επαναφορά ο Κέιν έπιασε όμορφο γυριστό από το πέναλτι αλλά αστόχησε.

Η Αγγλία έμοιαζε ανίκανη να βρει γκολ κι όμως στο 90+5’ μετά από εκτέλεση πλαγίου από δεξιά ο Γκουεχί έπιασε την κεφαλιά και ο Μπέλινγκχαμ με φοβερό γυριστό έκανε το 1-1.

Το ματς πήγε στην παράταση όπου στο 91’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Πάλμερ από δεξιά ο Ντουμπράβκα έδιωξε ασταθώς. Ο Εζέ έκανε το σουτ, ο Τόνεϊ πήρε την κεφαλιά και ο Κέιν με νέα κεφαλιά εξ επαφής έγραψε το 2-1.

Στο 105′ ο Μπένες σέντραρε από αριστερά αλλά ο Πέκαρικ αστόχησε από κοντά με προβολή και στο 118′ το σουτ του Μπόζενικ από δεξιά σταμάτησε στο πλαϊνό δίχτυ. Στο 120+1′ η Αγγλία έφυγε στην κόντρα, ο Τόνεϊ έκανε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή αλλά αστόχησε.