Euro 2024: Πανάξια πρόκριση της Ελβετίας στους "8" - Απέκλεισε την κάτοχο του τίτλου Ιταλία (Βίντεο)

Οι Ελβετοί με γκολ των Φρόιλερ (37') και Βάργκας (46') πήραν τη νίκη με 2-0 και περιμένουν στα προημιτελικά τον νικητή του ζευγαριού Αγγλία-Σλοβενία.
Ο μέσος της Ελβετίας Granit Xhaka πανηγυρίζει με τον μέσο της Ελβετίας Renato Steffen στο τέλος του αγώνα ποδοσφαίρου για τη φάση των 16 του UEFA Euro 2024 μεταξύ Ελβετίας και Ιταλίας στο Olympiastadion Berlin στο Βερολίνο στις 29 Ιουνίου 2024. (Photo by AXEL HEIMKEN / AFP) (Photo by AXEL HEIMKEN/AFP via Getty Images)
AXEL HEIMKEN via Getty Images

Η Ελβετία πανηγυρικά στα προημιτελικά του Εuro, η πρωταθλήτρια Ευρώπης Ιταλία σχεδόν ταπεινωμένη γυρίζει στο σπίτι τις. Η ομάδα του Γιακίν ήταν η μοναδική που εμφανίστηκε στον αγωνιστικό χώρο του «Olympiastadion», κέρδισε με 2-0 τους «Ατζούρι» και του αποκαθήλωσε εκκωφαντικά. Αποκαρδιωτική η εικόνα των Ιταλών, οι οποίοι απείλησαν ελάχιστα και θα μπορούσαν να χάσουν με ακόμη μεγαλύτερο σκορ. Με Αγγλία ή Σλοβακια στην οκτάδα οι Ελβετοί, οποίος είχαν να νικήσουν την «Σκουάντρα Ατζούρα» από το 1993!

Ο αγώνας

Η Ιταλία μπήκε πολύ συντηρητικά στο ματς, άφησε την μπάλα στην Ελβετία και στο 24ο λεπτό παραλίγο να το πληρώσει. Ο Αεμπίσερ έβγαλε όμορφη κάθετη στον Εμπολό, εκείνος βρέθηκε απέναντι στον Ντοναρούμα και πλάσαρε αλλά ο γκολκίπερ της Παρί πραγματοποίησε μεγάλη απόκρουση.

Στο 26’ ο Κιέζα έκανε όμορφη προσποίηση και πλασέ μέσα από την περιοχή αλλά ο Ακάντζι έσωσε με προβολή ενώ στο 32΄ο Ροντρίγκες έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Η ομάδα του Γιακίν συνέχισε να είναι η μοναδική που έψαχνε το γκολ στον αγωνιστικό χώρο και το βρήκε στο 37ο λεπτό. Οι Ελβετοί έκλεψαν ψηλά, άλλαξαν γρήγορα, ο Βάργκας έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Φρόιλερ κοντρόλαρε στο πέναλτι και με όμορφο σουτ έγραψε το 1-0.

Μάλιστα στο 45+1’ ο Ρίντερ εκτέλεσε απ′ ευθείας το φάουλ από πλάγια θέση αλλά ο Ντοναρούμα και το δοκάρι έσωσαν την Ιταλία.

Οι «Ατζούρι» έψαχναν θεωρητικά το γκολ άμεσα στο 2ο μέρος αλλά η Nati το πέτυχε σχεδόν με τη σέντρα στην επανάληψη. Η Ελβετία άλλαξε και πάλι όμορφα την μπάλα, ο Αεμπίσερ από αριστερά έστρωσε στον Βάργκας κι εκείνος με μαγικό φαλτσαριστό σουτ έγραψε το 2-0.

Στο 52ο λεπτό ο Σερ προσπάθησε να διώξει μετά από γέμισμα και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του άναυδου Ζόμερ ενώ στο 72’ ο γκολκίπερ της Ίντερ μπλόκαρε το σουτ του Ρετέγκι.

Στο 83ο λεπτό ο Τσούμπερ άλλαξε με τον Τζάκα και σούταρε από αριστερά αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία του Ντοναρούμα.