Euro 2024: Τετραπλή ισοβαθμία στο φινάλε του Ε' ομίλου με την Ουκρανία να μένει εκτός (βίντεο)

Χέρι-χέρι Ρουμανία και Σλοβακία στους "16" του τουρνουά. Το Βέλγιο πήρε τη 2η θέση και θα παίξει με τη Γαλλία!
Ο Ruslan Malinovskyi της Ουκρανίας δείχνει απογοητευμένος μετά τον αγώνα της φάσης των ομίλων του UEFA EURO 2024 μεταξύ της Ουκρανίας και του Βελγίου στην Stuttgart Arena στις 26 Ιουνίου 2024 στη Στουτγάρδη της Γερμανίας. (Φωτογραφία: Marvin Ibo Guengoer - GES Sportfoto/Getty Images)
Marvin Ibo Guengoer - GES Sportfoto via Getty Images

Γίνεται από μία ισοπαλία να προκύψουν δύο νικητές; Φυσικά και γίνεται! Η Ρουμανία και η Σλοβακία βρίσκονται στους «16» του EURO 2024 καθώς το μεταξύ τους 1-1 στο «Βαλντστάντιον» της Φρανκφούρτης αποδείχθηκε σκορ πρόκρισης, μέσω του 5ου ομίλου. Στην πρώτη θέση κατετάγη η Ρουμανία του Έντουαρντ Ιορντανέσκου που θα αντιμετωπίσει τη Σλοβενία ή την Ολλανδία στις 2 Ιουλίου στο Μόναχο. Προκρίθηκε ως τρίτη και η Σλοβακία που «πέφτει πάνω» στην Αγγλία ή την Ισπανία στις 30 Ιουνίου. Το προβάδισμα στους Σλοβάκους έδωσε ο Ντούντα στο 8΄, ενώ ισοφάρισε ο Ραζβάν Μάριν με πέναλτι στο 37΄.

Το Βέλγιο πάνω στη Γαλλία, οι Ουκρανοί εκτός

Στο 0-0 κόλλησαν Ουκρανία και Βέλγιο και καμιά του δεν χάρηκε όσο θα ήθελε. Η Ουκρανία έμεινε στην τελευταία θέση και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση ενώ οι «κόκκινοι διάβολοι» έπεσαν πάνω στη Γαλλία στη φάση των «16».

Ο αγώνας

Στο 7ο λεπτό ο Ντε Μπρόινε έβγαλε μαγική κάθετη στον Λουκάκου αλλά εκείνος πλάσαρε αδύναμα και ο Τρουμπίν μπλόκαρε και στο 20’ ο Γιάρεμτσουκ έπιασε το σουτ από μακριά αλλά ο Κάστελς μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

Στο 23’ το μακρινό σουτ του Τεάτ πέρασε έξω και στο 29’ την ίδια τύχη είχε και η κεφαλιά του Γιάρεμτσουκ μετά από σέντρα του Μικολένκο από αριστερά. Στο 33’ ο Ντε Μπρόινε είδε εκτός εστίας τον Τρουμπίν κι εκτέλεσε με τη μία το φάουλ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο πλαϊνό δίχτυ και στο επόμενο λεπτό ο Κάστελς είπε όχι σε σουτ του Σουντάκοβ.

Στο 42ο λεπτό ο Γιάρεμτσουκ βρέθηκε απέναντι στον Κάστελς αλλά προσπάθησε να βρει τον Ντόβμπικ και σπατάλησε την ευκαιρία και στο 45+1’ ο Ντε Μπρόινε σούταρε από μακριά αλλά ο Τρουμπίν μπλόκαρε εύκολα.

Στο 65’ ο Ουκρανός γκολκίπερ μπλόκαρε εύκολα το σουτ του Λουκάκου από δεξιά και στο 73’ ο Καρασκό έκανε το δυνατό σουτ αλλά ο Τρουμπίν έσωσε εντυπωσιακά. Στο 75’ η μπάλα κόλλησε στην περιοχή του Βελγίου και ο Ντόβμπικ σούταρε από πλάγια θέση με τον Φαές να τον προλαβαίνει.

Στο 79’ ο Ντόβμπικ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά αστόχησε για εκατοστά και στο 83’ ο Μαλινόβσκι εκτέλεσε απ′ ευθείας το κόρνερ αλλά ο Κάστελς έσωσε δύσκολα. Στο 87ο λεπτό το πλασέ του Μπακαγιόκο πέρασε μόλις έξω και στο 88΄ το δυνατό σουτ του Μαλινόβσκι σταμάτησε στον Καστάιν. Στο 90+1’ ο Σουντάκοβ έκανε όμορφη ενέργεια και συρτό σουτ αλλά οι Κάστελς μπλόκαρε.