Euro: Ανώτερη η Ισπανία απέναντι στην Ιταλία, πήρε τη νίκη με 1-0

Οι Ιβηρες με αυτογκόλ του Καλαφιόρι στο 55' επικράτησαν στο μεσογειακό ντέρμπι του B' ομίλου και πήραν την πρόκριση.
Οι παίκτες της Ισπανίας πανηγυρίζουν στον αγωνιστικό χώρο μετά τον ποδοσφαιρικό αγώνα του ομίλου Β του UEFA Euro 2024 μεταξύ της Ισπανίας και της Ιταλίας στην Arena AufSchalke στο Gelsenkirchen στις 20 Ιουνίου 2024. Η Ισπανία κέρδισε τον αγώνα με 1-0. (Photo by Alberto PIZZOLI / AFP) (Photo by ALBERTO PIZZOLI/AFP via Getty Images)
ALBERTO PIZZOLI via Getty Images

Πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση, η Ισπανία νίκησε 1-0 την Ιταλία στο Γκελζενκίρχεν και εξασφάλισε την πρώτη θέση του 2ου ομίλου στο EURO 2024. Παρά το «φτωχό» σκορ, το οποίο μάλιστα διαμορφώθηκε από αυτογκόλ (Καλαφιόρι 55΄), το ματς ήταν μία 90λεπτη επίδειξη δύναμης και ανωτερότητας για την Ισπανία που προκρίθηκε με συνοπτικές διαδικασίες στους «16».

Ο αγώνας

Στο 2ο μόλις λεπτό ο Ουίλιαμς πέρασε τον Ντι Λορέντζο σαν σταματημένο και σέντραρε από αριστερά ο Πέδρι πήρε την κεφαλιά και ο Ντοναρούμα έσωσε εντυπωσιακά. Μάλιστα στο 10’ ο Μοράτα σέντραρε από αριστερά ο Ουίλιαμς πήρε την κεφαλιά από κοντά αλλά η μπάλα πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 24’ ο Γιαμάλ έκανε μαγική ενέργεια, η μπάλα έφτασε στον Μοράτα που γύρισε και σούταρε από δεξιά αλλά ο Ντοναρούμα είχε καλύψει κι έδιωξε. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ρουίθ έπιασε φοβερό σουτ από τα 30 μέτρα αλλά ο Ντοναρούμα έσωσε ξανά και στο 28’ οι Ρουίθ, Καρβαχάλ και Ρόδρι έκρυψαν την μπάλα αλλά το σουτ του άσου της Σίτι σταμάτησε σε σώματα.

Τελικά στο 55ο λεπτό ο Ουίλιαμς ταλαιπώρησε ξανά τον Ντι Λορέντζο και σέντραρε από αριστερά και ο Καλαφιόρι πέτυχε αυτογκόλ για το 1-0.

20 Ιουνίου 2024, Βόρεια Ρηνανία-Βεστφαλία, Gelsenkirchen: Ο βασιλιάς Φελίπε VI της Ισπανίας χαιρετά στις κερκίδες πριν από την έναρξη του αγώνα. Φωτογραφία: David Inderlied/dpa (Photo by David Inderlied/picture alliance via Getty Images).
picture alliance via Getty Images

Στο 58’ ο Ντοναρούμα έσωσε εκ νέου μετά από μακρινό σουτ του Μοράτα και από το κόρνερ ο Λε Νορμάν πήρε την κεφαλιά και ο Καμπιάζο έσωσε στη γραμμή.

Η Ισπανία είχε στήσει πάρτι και στο 60ο λεπτό το σουτ του Γιαμάλ έξυσε το δοκάρι των «Ατζούρι» και στο 71’ ο Ουίλιαμς έφερε την μπάλα στο δεξί κι έπιασε ένα φοβερό σουτ αλλά η μπάλα τράνταξε το δοκάρι. Στο τελευταίο 20λεπτο ο Ντε λα Φουέντε φρέσκαρε την ομάδα του, έριξε τον ρυθμό και κράτησε εύκολα τη νίκη.

Στο 90+1′ ο Αγιόθε έκανε όμορφη ενέργεια και πλασέ από αριστερά αλλά ο Ντοναρούμα έβγαλε δύσκολα και στο επόμενο λεπτό ο Ντι Λορέντζο έκανε νέο λάθος αλλά ο Ντοναρούμα νίκησε ξανά τον Αγιόθε