Euro: Δίκαιη «μοιρασιά» για Κροατία και Αλβανία στο βαλκανικό ντέρμπι (βίντεο)

Κόσμος φώναζε στις εξέδρες του Volksparkstadion στο Αμβούργο «σκοτώστε τους Σέρβους».
Ο μέσος της Αλβανίας Klaus Gjasula πανηγυρίζει με τους συμπαίκτες του αφού πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης 2:2 κατά τη διάρκεια του αγώνα ποδοσφαίρου UEFA Euro 2024 Group B μεταξύ της Κροατίας και της Αλβανίας στο Volksparkstadion στο Αμβούργο στις 19 Ιουνίου 2024.
JOHN MACDOUGALL via Getty Images

Η Αλβανία πήρε την ισοπαλία με 2-2 από την Κροατία με γκολ στο 90+5’ σε ένα από τα ομορφότερα ματς του Euro ως τώρα. Το ισόπαλο αποτέλεσμα στο βαλκανικό ντέρμπι του Β′ ομίλου διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες των δύο ομάδων για την πρόκριση στα νοκ-άουτ αφού αμφότερες πήραν το πρώτο τους βαθμό στο τουρνουά αναμένοντας την έκβαση του αγώνα Ισπανία-Ιταλία την Παρασκευή.

Ο αγώνας

Στο 11ο λεπτό ο Χισάι σέντραρε από δεξιά, ο Λάτσι σηκώθηκε ολομόναχος την περιοχή της Κροατίας και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, με τον Λιβάκοβιτς να φέρει κι εκείνος τεράστια ευθύνη. Στο 15’ ο Μπαϊράμι συνέκλινε από αριστερά κι έκανε το σουτ με το δεξί αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε έξω και στο 20’ ο Μπρόζοβιτς έκανε το διαγώνιο σουτ από δεξιά αλλά η μπάλα έφυγε μερικά μέτρα έξω.

Στο 26ο λεπτό ο Μάιερ σέντραρε από δεξιά και ο Πέτκοβιτς πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε για λίγο και στο 29’ ο Χισάι έπιασε το σουτ στην κίνηση από το ύψος της περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

Στο 31’ μετά από λάθος του Μόντριτς η Αλβανία βγήκε στην κόντρα, ο Ασάνι άνοιξε αριστερά στον Ασλάνι που πλάσαρε από κοντά αλλά είδε τον Λιβάκοβιτς να του λέει όχι ενώ στο 45+1’μετά από νέο γέμισμα από δεξιά, ο Μάναϊ έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Λιβάκοβιτς μπλόκαρε.

Ο Ντάλιτς έριξε στο ματς στην επανάληψη τους Σούτσιτς και Μάριο Πάσαλιτς και ο πρώτος δημιούργησε και την πρώτη μεγάλη φάση της Κροατίας στο 50. Συγκεκριμένα έπιασε το πλασέ από δεξιά και ανάγκασε τον Στρακόσια σε δύσκολη επέμβαση.

Στο 58’ ο Μόντριτς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σούταλο πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε και στο 67’ ο Μπαϊράμι πάτησε περιοχή από δεξιά κι έκανε το σουτ αλλά αστόχησε.

Δύο λεπτά αργότερα ο Πέρισιτς σέντραρε από αριστερά και ο Πάσαλιτς πήρε την κεφαλιά στο πίσω δοκάρι αλλά δεν βρήκε τέρμα και στο 74’ ήρθε η ισοφάριση για την Κροατία. Ο Μπούντιμιρ άνοιξε αριστερά στον Κράμαριτς, εκείνος την έφερε στο δεξί και με σουτ από το πέναλτι έγραψε το 1-1.

Σχεδόν με τη σέντρα οι Πάσαλιτς και Μπούντιμιρ μπερδεύτηκαν όντας μόνοι μπροστά στον Στρακόσια και ο Αλβανός γκολκίπερ μπλόκαρε και στο 76’ ο Μετά από γύρισμα από αριστερά ο Σούτσιτς πλάσαρε απ′ το πέναλτι η μπάλα κόντραρε σε σώματα και η μπάλα τελικά κατέληξε στα δίχτυα από τα πόδια του Γκιάσουλα για το 2-1.

Στο 88ο λεπτό το σουτ του Μόντριτς πέρασε μόλις έξω και στο 90’ ο Λιβάκοβιτς έσωσε εντυπωσιακά μετά από σουτ του Χότζα κι όμως στο 90+5’ μετά από γύρισμα από αριστερά ο Γκιάσουλα με σουτ από το πέναλτι έγραψε το 2-2.

Στο 90+9’ ο Στρακόσια έσωσε μετά από σουτ του Κόβατσιτς.

Συνθήματα κατά της Σερβίας στο Κροατία-Αλβανία

Συνθήματα κατά της Σερβίας ακούστηκαν στο παιχνίδι της Κροατίας με την Αλβανία. Στο 58ο λεπτό του αγώνα από την κερκίδα ακούστηκαν τα συνθήματα «σκοτώστε τους Τέτνικ» και στη συνέχεια «σκοτώστε τους Σέρβους». Δεν είναι ξεκάθαρο αν τα συνθήματα ξεκίνησαν από την κερκίδα των Κροατών ή των Αλβανών όμως αναφορές υποστηρίζουν ότι τα τραγούδησαν μαζί.