Euro: Η Τουρκία επικράτησε με 3-1 της Γεωργίας στο πιο συναρπαστικό ματς μέχρι τώρα (βίντεο)

Η πρεμιέρα του 6ου ομίλου στο Ντόρτμουντ τα είχε όλα: επεισόδια, γκολάρες, δοκάρια και σασπένες μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.
Ο επιθετικός της Τουρκίας Kerem Akturkoglu πανηγυρίζει για το τρίτο γκολ της ομάδας του με τον επιθετικό της Τουρκίας Arda Guler κατά τη διάρκεια του ποδοσφαιρικού αγώνα για τον όμιλο F του UEFA Euro 2024 μεταξύ της Τουρκίας και της Γεωργίας στο BVB Stadion στο Ντόρτμουντ στις 18 Ιουνίου 2024. (Photo by INA FASSBENDER / AFP) (Photo by INA FASSBENDER/AFP via Getty Images)
INA FASSBENDER via Getty Images

H Τούρκια επικράτησε με 3-1 της Γεωργίας στο πρώτο παιχνίδι του Στ′ ομίλου του Euro 2024 που διεξάχθει υπό καταρρακτώδη βροχή στο Ντόρτμουντ.

Δύο καταπληκτικά γκολ με... άπιαστους κεραυνούς απ’ τους Μιουλντούρ (25’) και Γκιουλέρ (65’) κι άλλο ένα του Ακτούρκογλου στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, χάρισαν στην Τουρκία τη μεγάλη νίκη επί της Γεωργίας με 3-1 στο Signal Iduna Park κι έδωσαν... αέρα πρόκρισης απ’ το πρώτο κιόλας ματς στην ομάδα του Βιτσέντσο Μοντέλα.

Ο Μικαουτάτζε ισοφάρισε προσωρινά για τους Γεωργιανούς στο 32’, που δεν μπόρεσαν ωστόσο να βρουν δεύτερη «απάντηση» μετά το υπέροχο γκολ του άσου της Ρεάλ Μαδρίτης κι έμειναν με... άδεια χέρια στο πρώτο παιχνίδι τους σε τελική φάση μεγάλης διοργάνωσης, μολονότι είχαν μετά το 2-1 δύο δοκάρια και άλλες ευκαιρίες να πετύχουν το πολυπόθητο γκολ της ισοφάρισης.

Στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων η Γεωργία είχε δοκάρι με τον Κβαρατσκέλια, ενώ αμέσως μετά ο Ακαϊντιν έδιωξε πριν περάσει η μπάλα και στην εξέλιξη της φάσης ο Ακτούρκογλου πλάσαρε σε κενή εστία για το τελικό 3-1, καθώς ο Μαμαρντασβίλι είχε φύγει απ’ το τέρμα του για να πιέσει για το γκολ της ισοφάρισης.