Εuro: «Στραβοπάτησε» η Αγγλία με τη Δανία (βίντεο)

Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Αγγλία και Δανία στο Μόναχο.
Ο Χάρι Κέιν της Αγγλίας σουτάρει δίπλα από τον Γιόαχιμ Άντερσεν της Δανίας, στο κέντρο, για να σκοράρει κατά τη διάρκεια του αγώνα του ομίλου Γ μεταξύ της Δανίας και της Αγγλίας στο τουρνουά ποδοσφαίρου Euro 2024 στη Φρανκφούρτη της Γερμανίας, Πέμπτη 20 Ιουνίου 2024. (AP Photo/Themba Hadebe)
via Associated Press

Δανία και Αγγλία ήρθαν ισόπαλες 1-1 και ουσιαστικά αμφότερες βολεύτηκαν με τον έναν βαθμό. Οι Άγγλοι παρέμειναν πρώτοι με τέσσερις βαθμούς στον Γ′ όμιλο και ουσιαστικά έχουν κλειδώσει την πρόκριση, ενώ η Δανία βρίσκεται στη 2η θέση με 2 βαθμούς κι έχει ματς-τελικό με τη Σερβία την τελευταία αγωνιστική. Μάλιστα οι Δανοί ίσως να βολεύονται και με ισοπαλία κόντρα στους «πλάβι» αν την ίδια ώρα οι Άγγλοι νικήσουν τη Σλοβενία.

Ο αγώνας

Στο 13ο λεπτό ο Φόντεν έκανε πανέμορφη ενέργεια, πάτησε περιοχή αλλά πλάσαρε άστοχα και στο 18’ ο Γουόκερ έκανε φοβερή κούρσα και γύρισμα από δεξιά, οι κόντρες ευνόησαν τον Κέιν που από κοντά πλάσαρε για το 0-1.

Η Δανία ανέβηκε, πίεσε και στο 34ο λεπτό ο Γιούλμαν έπιασε ένα απίθανο σουτ από τα 28 μέτρα και η μπάλα βρήκε στο δοκάρι του Πίκφορντ και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1.

Στο 52ο λεπτό ο Άρνολντ έκανε την μεγάλη μπαλιά, ο Σακά κατέβασε και πήρε την κεφαλιά προ του Σμάιχελ αλλά η μπάλα πέρασε μόλις έξω ενώ στο 56’ ο Φόντεν έπιασε φοβερό σουτ από τα 20 μέτρα και η μπάλα σταμάτησε στη βάση του δοκαριού των Δανών.

Στο 71ο λεπτό ο Μπέλινγκχαμ έβγαλε πανέμορφη κάθετη, ο Γουότκινς κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας της Δανίας και πλάσαρε αλλά ο Σμάιχελ έβγαλε σε κόρνερ ενώ στο 73’ ο Χόιμπιεργκ έπιασε το μακρινό σουτ και ο Πίκφορντ έβγαλε στη γωνία του.

Στο 83’ μετά από κόρνερ ο Κρίστενσεν αστόχησε από κοντά και στο επόμενο λεπτό η Δανία έκλεψε ψηλά και ο Χόιμπιεργκ έκανε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε μόλις έξω.