Ολυμπιακοί Αγώνες: Ασημένιος Ολυμπιονίκης ο εκπλητικός Απόστολος Χρήστου στα 200μ. ύπτιο

Τρομερή κούρσα στον τελικό από τον Ελληνα κολυμβητή και δεύτερο μετάλλιο για την Ελλάδα στο Παρίσι.
via Associated Press

Τρομερός ο Απόστολος Χρήστου στον τελικό των 200 μέτρων ύπτιο κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι.

Το δεύτερο μετάλλιο της Ελλάδας ασημένιας απόχρωσης αυτή τη φορά, μετά το χάλκινο του Θεόδωρου Τσελίδη στο τζούντο, ήρθε από την κολύμβηση. Με μια εκπληκτική κούρσα και χρόνο 1.54:82” ο Ελληνας πρωταθλητής κατέκτησε την δεύτερη θέση στον τελικό των 200μ. ύπτιο, σημειώνοντας μια τεράστια επιτυχία για την ελληνική κολύμβηση.

Μετά την «πικρή» τέταρτη θέση στα 100μ., ο σπουδαίος αυτός κατάφερε να ανέβει εν τέλει στο βάθρο - σε ένα αγώνισμα το οποίο θεωρητικά δεν είναι το δυνατό του σημείο. Με την επίδοση αυτή έσπασε επίσης και το πανελλήνιο ρεκόρ.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ούγγρος Χούμπερτ Κος, που τερμάτισε στην πρώτη θέση με χρόνο 1:54.26.

Ο Χρήστου έκανε μία τρομερή κούρσα, παίρνοντας από την αρχή μεγάλο προβάδισμα. Γύρισε στο πρώτο 100άρι σε 55.14, πιο γρήγορα ακόμη κι από το πέρασμα του Ααρον Πίρσολ στο ακατάρριπτο παγκόσμιο ρεκόρ που είχε σημειώσει το 2009.

Αλλά δεν μπορούσε να συνεχίσει έτσι και σιγά-σιγά ο Χούμπερτ Κος, που ήταν έτσι κι αλλιώς το φαβορί του τελικού, μείωσε τη διαφορά και τον προσπέρασε, κερδίζοντας το χρυσό μετάλλιο.