Roland Garros: Hττα στον α' γύρο για τον Ναδάλ στο κατά πάσα πιθανότητα τελευταίο του French Open

Ο Ισπανός πολυνίκης του τουρνουά υπό τις ιαχές "Ράφα, Ράφα" του κοινού γνώρισε πρόωρο αποκλεισμό με 3-0 σετ από τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ.
Ο Ισπανός Ραφαέλ Ναδάλ αντιδρά μετά την ήττα του από τον Γερμανό Αλεξάντερ Ζβέρεφ κατά τη διάρκεια του αγώνα τους για τον πρώτο γύρο του Γαλλικού Όπεν στο στάδιο Roland Garros στο Παρίσι, Δευτέρα 27 Μαΐου 2024.
via Associated Press

Η εντυπωσιακή και ιστορική πορεία του Ραφαέλ Ναδάλ στο Γαλλικό Όπεν έφτασε κατά πάσα πιθανότητα στο τέλος της τη Δευτέρα, όταν ο Ισπανός 14 φορές πρωταθλητής του Roland Garros γνώρισε μια αποθαρρυντική ήττα στον πρώτο γύρο από τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ με 3-0 σετ.

Ο Ναδάλ, ο οποίος γίνεται 38 ετών στις 3 Ιουνίου, έχασε με 6-3, 7-6 (7/5), 6-3 από το νούμερο τέσσερα στον κόσμο Ζβέρεφ, γνωρίζοντας μόλις την τέταρτη ήττα του σε 116 αγώνες στο Roland Garros από το ντεμπούτο του το 2005, όταν και κατέκτησε για πρώτη φορά τον τίτλο.

Ήταν η πρώτη φορά που ηττήθηκε στο Παρίσι στον πρώτο γύρο.

«Δεν ξέρω αν αυτή είναι η τελευταία φορά που θα είμαι εδώ, δεν είμαι 100% σίγουρος, αλλά αν είναι, τότε ήθελα να το απολαύσω», δήλωσε εμφανώς συγκινημένος Ναδάλ.

«Τα συναισθήματα σήμερα είναι δύσκολο να περιγραφούν με λόγια».

Ταλαιπωρούμενος από τραυματισμούς, οι οποίοι τον είχαν περιορίσει σε μόλις τέσσερις διοργανώσεις από τον περασμένο Ιανουάριο, ο πρώην νούμερο ένα της παγκόσμιας κατάταξης Ναδάλ βρίσκεται πλέον στο 275 της κατάταξης.

Ωστόσο, επέμεινε την παραμονή του τουρνουά ότι ”κρατάει 100% ανοιχτή την πόρτα” σε ότι έχει να κάνει με το μέλλον του σε ένα άθλημα που έχει κερδίσει 22 τίτλους Grand Slam.

Σε μια επανάληψη του ημιτελικού του 2022, τον οποίο κέρδισε ο Ναδάλ όταν ο Ζβέρεφ εγκατέλειψε λόγω τραυματισμού στους συνδέσμους του αστραγάλου, ο Ισπανός είχε τις ευκαιρίες του.

Είχε την ευκαιρία για break στο σερβίς του Γερμανού στο δεύτερο και στο τρίτο σετ, δίχως όμως να τα καταφέρει και τις δύο φορές απέναντι στον φορμαρισμένο 27χρονο Γερμανό αντίπαλό του.

Οι ιαχές ”Ραφα, Ράφα” αντήχησαν δυνατά κάτω από την οροφή του Philippe Chatrier, η οποία ήταν ερμητικά κλειστή λόγω της καταρρακτώδους βροχής.

Ωστόσο σίγησαν όταν ο Ναδάλ υπέστη break χωρίς καν πόντο στο εναρκτήριο service game του ενώ ο Ισπανός έχασε την ευκαιρία να αξιοποιήσει δύο break points στο τέταρτο game.

Ο Ναδάλ έσωσε δύο σετ πόιντ στο ένατο γκέιμ, αλλά έχασε το πρώτο σετ μετά από 50 λεπτά.Ήταν μόλις το τέταρτο εναρκτήριο σετ που χάνει ποτέ στο Roland Garros.

Germany's Alexander Zverev, right, speaks with Spain's Rafael Nadal after winning the game during their first round match of the French Open tennis tournament at the Roland Garros stadium in Paris, Monday, May 27, 2024. (AP Photo/Jean-Francois Badias)

Ο Nαδάλ έκανε break για πρώτη φορά στον αγώνα για να προηγηθεί με 3-2 στο δεύτερο σετ, αλλά δεν μπόρεσε να υποστηρίξει το πλεονέκτημα και έδωσε το break πίσω στον τρεις φορές ημιφιναλίστ Zβέρεφ καθώς σέρβιρε για το σετ.

Ακολούθησε ένα τεταμένο tie-break, το οποίο ο Γερμανός κέρδισε..

Ο Nαδάλ υπό το βλέμμα των Νόβακ Τζόκοβιτς και Κάρλος Aλκαράθ στις εξέδρες, έκανε το break για το 2-0 στο τρίτο σετ.

Ωστόσο, ο Γερμανός επέστρεψε και πάλι για να ισοφαρίσει σε 2-2 πριν ο Ναδάλ αναγκαστεί να σώσει τέσσερα break points σε ένα πέμπτο game διάρκειας 13 λεπτών για να παραμείνει στη διεκδίκηση.

Η προσπάθεια ήταν υπερβολική και ο ψύχραιμος Ζβέρεφ σύντομα έφτασε στο 4-3 και ο αγώνας τελείωσε όταν ο Nαδάλ έβγαλε ένα forehand άουτ.