Wimbledon: Αποκλεισμός-σοκ για τον Τσιτσιπά, ήττα με 3-1 σετ από το ν.87 στον κόσμο Ρουσουβουόρι

Για πρώτη φορά στην καριέρα του ο Τσιτσιπάς μένει εκτός Γουίμπλεντον στον 2ο γύρο.
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς χρησιμοποιεί μια πετσέτα κατά τη διάρκεια ενός διαλείμματος στο παιχνίδι με τον Φινλανδό Emil Ruusuvuori κατά τη διάρκεια του αγώνα τους για τον δεύτερο γύρο του απλού τένις των ανδρών κατά την τέταρτη ημέρα του Wimbledon Championships 2024 στο The All England Lawn Tennis and Croquet Club στο Wimbledon, στο νοτιοδυτικό Λονδίνο, στις 4 Ιουλίου 2024. (Photo by ANDREJ ISAKOVIC / AFP)
ANDREJ ISAKOVIC via Getty Images

Θύμα έκπληξης έπεσε ο Έλληνας πρωταθλητής τένις Στέφανος Τσιτσιπάς, καθώς ενώ ήταν το μεγάλο φαβορί απέναντι στον Φινλανδό Εμίλ Ρουσουβουόρι (νο 87 στον κόσμο), αποδείχθηκε κατώτερος των περιστάσεων με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 3-1 σετ από τον Σκανδιναβό και να αποχαιρετήσει το Wimbledon αρκετά νωρίς (φάση των «64»).

Μετά από δύο σετ που κρίθηκαν στο τάι μπρέικ και στα οποία ο Ρουσουβουόρι ήταν αυτός που χαμογέλασε στο φινάλε με 7-6 (6), 7-6 (10), στο τρίτο σετ ο 25χρονος φάνηκε να αντιδρά και με 6-3 μείωσε σε 2-1.

Κι ενώ θα περίμενε κανείς να δει την ίδια αντίδραση και στο τέταρτο σετ, εκεί ο ο Φινλανδός ήταν αυτός που κυριάρχησε κι αφού προηγήθηκε με 5-2 εντέλει επικράτησε με 6-3 μετά από 2 ώρες και 47 λεπτά.

Για πρώτη φορά στην καριέρα του ο Τσιτσιπάς μένει εκτός Γουίμπλεντον στον 2ο γύρο, ενώ για μία ακόμη σεζόν δεν θα βρεθεί σε θέση να ξεπεράσει το 4ο γύρο, που είναι η καλύτερη του πορεία έως τώρα.

Σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του ματς έπαιξαν τα δύο χαμένα σετ στο tie-break, ειδικά το δεύτερο όπου ο Τσιτσιπάς υπέπεσε σε διπλό λάθος ενώ είχε σετ-πόιντ. Και στο 4ο σετ, πάντως, ο Έλληνας τενίστας έδειξε να μένει από ενέργεια σε σχέση με την εμφάνισή του στο προηγούμενο.

Τελείωσε το ματς με 20 άσους (7 είχε ο Ρουσουβουόρι), πέρασε το 67% των πρώτων service, όσο και ο Φινλανδός, κερδίζοντας το 80% των πόντων, ακριβώς με το ίδιο ποσοστό του αντιπάλου του. Παράλληλα σημείωσε 10 περισσότερους winners από τον Σκανδιναβό (51-41), ενώ είχε και 5 περισσότερα διπλά λάθη (38-33).

Πλέον, ο Τσιτσιπάς στρέφει την προσοχή του στο διπλό των ανδρών, εκεί που αγωνίζεται με τον αδερφό του, Πέτρο, με τις πιθανότητες ωστόσο να μην είναι με το μέρος τους, καθώς στην αναμέτρησή τους που διακόπηκε λόγω σκότους χάνουν 1-0 σετ από τους Αργεντινούς Μάξιμο Γκονζάλες και Αντρές Μολτένι.

Πηγή: ertsports